Latvija pirmo reizi pasaules čempionātu vēsturē izcīna biļeti uz pusfinālu
by Organizācijas komiteja|25 MAIJS 2023
Latvijas izlases hokejists Rihards Bukarts svin latviešu vēsturisko uzvaru.
share
Spēles pirmajās minūtēs varēja redzēt, ka mājinieki ir nākuši sevi pierādīt. Gan Rūdolfs Balcers, gan Miks Indrašis pie pirmās izdevības devās pārbaudīt Zviedrijas vārtsarga Larsa Jūhansona modrību. Mača vidusdaļā skaistu izspēli demonstrēja zviedru hokejisti, pēc kuras Oskaram Lindberjam bija iespēja trāpīt pa tukšiem vārtiem. Zviedrija bija pārņēmusi vadību, daudz vairāk darbojoties ar ripu, taču Latvijas izlases aizsardzība bija nesalaužama. Spēles divpadsmitajā minūtē zviedri vidusdaļā zaudēja ripu, aizvārtē to pārtvēra Rihards Bukarts, cenšoties ripu raidīt vārtos, tos apslidojot, taču Jūhansonam izdevās metienu atvairīt. Latvijas izlases debitants Dans Ločmelis izmantoja izdevību un no vārtu priekšas raidīja atkārtotu metienu pa zviedru vārtiem. Šoreiz tas bija precīzs, atklādams spēles rezultātu par labu mājiniekiem. Mazāk nekā trīs minūtes pirms spēles beigām Oskars Batņa nopelnīja noraidījumu Latvijas izlasei par klupināšanu. Pa Šilova vārtiem tika raidīti vairāki bīstami metieni, taču vārtsargs palika nepārspēts un Latvijas izlase saglabāja savu līderes vietu mazākumā šajā čempionātā, jo no 20 mazākumiem līdz šim vārti bija zaudēti tikai vienu reizi. Pirmajā trešdaļā Latvijas izlase pa pretinieka vārtiem izdarīja astoņus metienus, bet zviedri traucēja Šilovu 13 reizes.

Otrais periods iesākās ar vienlīdzīgu spēli, abas komandas aktīvi devās uzbrukumā, taču gan Šilovs, gan Jūhansons savu darbu pildīja teicami. Piecas minūtes pēc otrās trešdaļas sākuma uz noraidīto soliņa par spēli ar augstu paceltu nūju devās latviešu aizsargs Ralfs Freibergs. Arī šo vairākumu Zviedrijai neizdevās realizēt, un mazāk nekā minūti vēlāk pirmās divas minūtes Zviedrijai nopelnīja Markuss Sērensens. Saspringtā cīņā asi aizsardzībā nospēlēja Jānis Jaks, kuram tika piešķirts sods par sitienu pretiniekam ar nūju. Tieši, spēlējot formātā “četri pret četri” Zviedrijai izdevās pirmo reizi šajā mačā pārspēt latviešu vārtsargu Artūru Šilovu, Timotijam Liljegrēnam raidot precīzu metienu vārtu tālajā augšējā stūrī. Pēc gūtajiem vārtiem zviedri ieguva jaunu enerģijas lādiņu, jau aktīvāk cenšoties ielauzties mājinieku aizsardzības zonā. Spēles 34.minūtē fani tribīnēs noelsās, jo Rihards Bukarts raidīja teicamu piespēli caur vārtsarga laukumu Indrašim, kuram gan neizdevās aizsniegties līdz ripai un izmantot izdevību raidīt to tukšos vārtos. Brīdi vēlāk Zviedrijas valstsvienība devās pretuzbrukumā un trāpīja pa vārtu pārliktni. Cīņa pamazām kļuva daudz saspringtāka, un spēlētāju saķeršanās rezultātā Latvijas izlases uzbrucējs Mārtiņš Dzierkals par sitienu ar nūju pretiniekam pa seju atstāja mājiniekus kārtējā mazākumā, nopelnot lielo sodu 5+20 minūtes. Šajās minūtēs Šilovam darba netrūka, zviedri radīja burzmu Latvijas vārtu priekšā, bet mājinieku vārtuvīrs, klupdams un krizdams glāba latviešus no vēl viena vārtu zaudējuma. Otrajā periodā nopelnītās soda minūtes atspoguļojās arī metienu statistikā, jo Latvija otrajā trešdaļā bija izdarījusi tikai vienu metienu pa Jūhansona vārtiem, bet Šilovs bija atvairījis 12 no 13 zviedru ripām.

Tiesnešu ierašanos uz ledus pirms trešās trešdaļas sākuma pavadīja skaļi skatītāju svilpieni, nosodot Dzierkalam piešķirto noraidījumu. Latvijai bija palikusi mazliet vairāk nekā minūte, ko spēlēt mazākumā, kas arī godam tika izturēts. Taču pāris sekundes pēcāk zviedri raidīja otro ripu Šilova vārtos. Pēc video atkārtojuma caurskatīšanas vārtu guvums gan netika skaitīts, jo tika fiksēta spēle ar augstu paceltu nūju. Skaistu saspēli noslēdzošajā trešdaļā demonstrēja Riharda Bukarta un Mika Indraša duo, izejot pret diviem zviedru aizsargiem. Šis uzbrukums tika realizēts, un ar precīzu metienu spēles 45.minūtē Jūhansenu pārspēja Miks Indrašis. Vadības atgūšana pamodināja gan Latvijas izlases hokejistus, gan līdzjutējus tribīnēs. 11 minūtes pirms mača beigām Jānis Jaks devās sildīt Latvijas izlases noraidīto soliņu par spēles laika vilcināšanu, taču Latvija turpināja sargāt savu mazākumu izcilnieces reputāciju. Bīstamu karuseli Šilova vārtu priekšā izraisīja zviedri, Latvijas vārtsargs spēles karstumā palika bez nūjas, taču savui darbu padarīja un vārtus neielaida. Astoņas minūtes pirms spēles beigām otro noraidījumu šajā spēlē nopelnīja Zviedrijas izlases pirmo vārtu autors Liljegrēns, ko Latvijai izdodas izmantot, atstājot Jūhansonu bezspēcīgu un Zviedrijas izlasi ar divu vārtu deficītu sešas minūtes pirms spēles beigām. Visi zviedru pūliņi samazināt rezultāta starpību tika apturēti un Latvijas izlases svinēja vēsturisko uzvaru. Latvijas izlase šajā mačā kopumā izdarījusi 15 metienus, no kuriem trīs bija precīzi, bet zviedri 41, no kuriem tikai viens lidoja vārtu rāmī.

Latvijas izlases rindās par labāko spēlētāju atzina Rihardu Bukartu, kurš šajā mačā ar rezultatīvu piespēli izcēlās pie katra vārtu guvuma, bet Zviedrijas izlasē šo godu nopelnīja Antons Lindholms.

Sestdien Latvijas izlase atgriezīsies laukumā Tamperes arēnā 14:20, kad spēkosies ar Kanādas izlasi par medaļām. Pirmās kārtas spēlē Latvija piekāpās Kanādai ar rezultātu 0:6.