Latvija nenosargā pārsvaru un piekāpjas Kanādai, taču rīt turpinās cīņu par bronzas medaļu
by Organizācijas komiteja|27 MAIJS 2023
Kanāda svin otro uzvaru šajā turnīrā pār Latvijas izlasi.
share
Šodien Latvijas valstsvienība pirmo reizi tās vēsturē piedalījās pusfināla spēlē, kurā ar 2:4 piekāpās kanādiešiem, divas reizes nenosargājot rezultāta vadību.

Spēli abas komandas iesāka vienlīdzīgi. Jau pirmajās spēles minūtēs gan Latvijas izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš, gan kanādietis Džastins Berons izpildīja metienus pa prietinieka vārtiem. Turpinājumā kanādieši gan ieguva lielāku kontroli pār ripu, apdraudot Artūra Šilova sargātos vārtus, taču mača 8.minūtē arēnu satricināja 19 gadus jaunais Latvijas izlases debitants Dans Ločmelis, kurš gluži kā ceturtdaļfināla spēlē pret Zviedriju arī šodien atklāja spēles rezultātu, pēc atkārtota metiena iebīdot ripu starp Kanādas vārtsarga Montanbo kājsargiem un izvirzot Latvijas izlasi vadībā. Cerībā izlīdzināt rezultātu Tailers Tofoli izdaŗīja metienu ar nūjas neērto pusi, taču vārtu stabu glāba latviešus no vārtu zaudējuma. Turpinājumā ar izcilu iespēju izcēlās gan pirmo vārtu autors Ločmelis, gan Miks Indrašis, kurš atrada izdevību izdarīt divus metienu pēc kārtas pa pretinieku vārtiem, taču Montanbo, kuram šajā čempionātā ir trešā labākā statistika starp vārtsargiem, ripu redzēja un tvēra. Pirmajā trešdaļā Šilovs kopumā atvairīja deviņus Kanādas izdarītos metienus, bet latvieši Montanbo traucēja sešas reizes.

Ja pirmajā periodā abas komandas spēlēja ļoti disciplinēti un nenopelnīja nevienu noraidījumu, tad otrajā periodā varēja vērot ļoti saraustītu spēli, jo lielāku daļu laika vismaz vienai komandai bija noraidījums. Mazāk nekā divas minūtes pēc pirmā perioda sākuma pēc neveiksmīgas maiņas Kanādai tika piešķirts divu minūšu sods, jo uz ledus atradās seši laukuma spēlētāji. 62 sekundes vēlāk uz noraidīto soliņa devās arī kanādiešu aizsargs Pjērs Žozefs, jo izdarīja spēcīju sitienu pa Indraša nūju, to salaužot. Lai gan Latvijai izdevās nostiprināties uzbrukuma zonā, kanādieši labi presingoja, neļaujot latviešiem izdarīt nevienu metienu pa Montanbo vārtiem. Taču mazāk kā minūti pēc izturētā mazākuma Cibuļskis un Makbeins nopelnīja abpusējo noraidījumu pēc saķeršanās pie Šilova vārtiem, atstājot abas komandas spēlēt formātā “četri pret četri”. Vien desmit sekundes abas komandas bija spēlējušas pilnos sastāvos, kad Rihards Bukarts nopelnīja otro sodu Latvijas izlasei par klupināšanu. Šo mazākumu latviešiem izdevās izturēt, taču noraidīto soliņš nepalika tukšs. Pēc mazliet vairāk nekā minūtes Ābols iegrūda apmalē Tofoli, kad spēles laiks jau bija apturēts, nopelnot divu minūšu sodu par nesportisku uzvedību. Kanādas izlase bija spēlējusi vairākumā 49 sekundes, kad Fantili pēc bīstama metiena, trāpott pa vārtu stabu, radīja haosu pie Šilova vārtiem un nesavaldījās pēc šīs epizodes, iebraucot ar cimdu sejā Čukstem, nopelnot noraidījumu. Mazliet vairāk nekā minūti vēlāk kanādiešu uzbrucējs Losons Krouss ar nūju izdarīja sitienu Freibergam pa seju. Taču Latvijas izlasei neizdevās izmantot iespēju spēlēt formātā “pieci pret trīs”, jo Rihards Bukarts nopelnīja otro sodu šajā mačā par pretinieka iegrūšanu apmalē. Lai gan mazākumu karalienei Latvijai, izdevās nosargāt savu reputāciju arī šajā spēlē, mazāk kā minūti vēlāk Samuels Blejs izlīdzināja rezultātu, raidot ripu pa vārtu pārliktni un atstājot Šlovu bezspēcīgu.  Kanadas prieki gan nebija ilgi, jo pēc 66 sekundēm ripa jau otro reizi lidoja arī Montanbo sargātajos vārtos. Un, neaizmirstot par to, cik ērts bija noraidīto soliņš, abas komandas otro periodu noslēdza ar abpusējo noraidījumu. Blejs klupināja Balinski, un strīdīgā epizodē tiesneši piešķīra sodu gan Blejam, gan Balinskim par tēlošanu. Otrajā trešdaļā Latvijai seši metieni pa vārtiem, Kanādai – 16.

Trešajā periodā bija aizritējušas vien 45 sekundes, kad gan Latvijas izlases spēlētājus, gan skatītājuspārsteidza Džeks Kvins, kurš no negatīva leņķa trāpīja pa Šilova ķiveri, ripai atlecot tieši vārtos un Kanādai jau otro reizi spēlē izlīdzinot rezultātu. Šis vārtu guvums deva enerģiju kanādiešiem ievirzīt spēli sev labvēlīgā gultnē un izdarīt vairākus metienus pa Šilova vārtiem. Spiediens rezultējās ar vārtu guvumu. Pē precīzas Milana Lučiča piespēles Adams Fantili meistarigi apspēlēja Freibergu un pārspēja arī Šilovu. Pirmo reizi šajā spēlē Kanādai izdevās izvirzīties vadībā, kad līdz spēlēs beigām bija palikušas mazliet vairāk nekā 11 minūtes. Kanādieši atslābinājās un ļāva latviešiem vairāk darboties ar ripu, tomēr Kanādas aizsardzības līnija bija nesalaužama. Spēles 57.minūtē vēl vienu noraidījumu Latvijai nopelnīja Batņa, kurš, gluži kā Rihards Bukarts iepriekš, iegrūda Vīgeru apmalē. Latvijas izlases treneris Harijs Vītoliņš pieņēma lēmumu mainīt Artūru Šilovu pret sesto laukuma spēlētāju, taču deviņas sekundes vēlāk pēc Skota Lotona metiena ripa ieslīdēja Latvijas valstsvienības tukšajos vārtos, panākot rezultātu 4:2 par labu Kanāda, kura ir uzvarējusi pēdējos 9 no 10 pusfināliem, 2018. gadā piekāpjoties Šveices valstsvienībai.

Latvijas izlasē labākā spēlētāja godu šajā mačā nopelnīja Uvis Balinskis, bet Kanādas izlasē par labāko tika atzīts otro vārtu autors Džeks Kvins.

Latvijas izlase turpinās cīņu par medaļām jau rītdien, 2023.gada Pasaules Čempionāta Hokejā noslēdzošajā dienā,  pulksten 15:20, bet Kanādas izlase uz ledus atgriezīsies pulksten 20:20. Abu izlašu pretinieki rītdienas spēlēm tiks noskaidroti šodien spēlē starp ASV un Vāciju, kas sāksies 18.20.